9 milionów. Tylu jest w Polsce użytkowników protez zębowych. 
9 milionów. Tylu jest w Polsce użytkowników protez zębowych. 

9 milionów. Tylu jest w Polsce użytkowników protez zębowych. 

Choć użytkowników jest tak wielu, fakt posiadania protezy zębowej nadal pozostaje w naszym kraju tematem tabu. Wiele z tych osób czuje wstyd lub ma inne obawy, z którymi mogą czuć się osamotnieni. Często ukrywają fakt noszenia protezy zębowej nawet przed najbliższymi. Takie postrzeganie rodzi szereg mitów na temat użytkowania protezy zębowej. Zacznijmy więc od obalenia najpopularniejszych z nich.

Mit nr 1: To wstyd mieć protezę.

Nie. Dziś wstydem jest mieć ubytki w uzębieniu. Jeśli Twoje życie i zdrowie doprowadziły do utraty zębów, to naturalną i odpowiednią decyzją jest próba przywrócenia „właściwego porządku” w jamie ustnej, na przykład poprzez założenie protezy. Proteza, o której higienę i mocowanie dbasz w prawidłowy sposób, to dobry krok do tego, by móc znów żyć tak, jak lubisz – szeroko się uśmiechać, śpiewać na całe gardło i bez obaw spotykać się z rodziną i znajomymi.

Mit nr 2: Proteza równa się starość.

Utarło się myśleć, że protezy zębowe noszą tylko babcie i dziadkowie. Jest jednak inaczej. Czy wiesz, że w Polsce co druga osoba w wieku 40+ ma protezę? Proteza jest przejawem korzystania ze zdobyczy medycyny dla poprawy komfortu życia i urody. Dziś proteza równa się dbanie o siebie.

Mit nr 3: Protezę mają ci, którzy nie dbali o zęby.

Powodów utraty zębów jest więcej. Od uwarunkowań genetycznych przez choroby, wypadki, skutki uboczne terapii onkologicznej aż po brak dostępu do opieki stomatologicznej i wiele innych indywidualnych czynników. Na niektóre z nich nie mamy wpływu. Mamy zatem fakt - człowiek z niepełnym uzębieniem. I jedno z możliwych rozwiązań tego problemu: proteza zębowa wraz z dostępnymi na rynku produktami do jej odpowiedniej pielęgnacji i mocowania. Dlaczego warto z takiego rozwiązania skorzystać? Bo dzięki temu możesz w pełni cieszyć się życiem. Możesz robić, to, co sprawia Ci przyjemność: spokojnie zjeść rodzinny obiad, uprawiać ulubiony sport,  bawić się z wnukami czy tańczyć!
Doskonale to rozumiem. Wypadnięcie protezy podczas spotkania z rodziną czy znajomymi to mogłaby być krępująca sytuacja. Odpowiednia proteza powinna być jednak dopasowana do Ciebie. Lekarz protetyk zadbał o to, żeby stała się ona jak najbardziej „naturalną częścią” Ciebie. Komfort noszenia protezy zwiększają również dostępne na rynku produkty do jej pielęgnacji i mocowania. Ich użytkownicy zgodnie twierdzą, że dzięki nim mają kontrolę nad swoją protezą, a to sprawia, że mogą w pełni korzystać z życia.

Proteza to coś obcego w ustach. To mi przeszkadza i utrudnia życie.

Każda nowa rzecz w naszym życiu wiąże się ze zmianą przyzwyczajeń, a tym samym z pewnym dyskomfortem. Nasz mózg, nasze mięśnie mają swoje „wydeptane ścieżki”. Nazywamy to nawykiem. Gdy robisz coś przez długi czas w określony sposób -  zaczynasz działać mechanicznie, czasem nawet bezwiednie.  A gdy pojawia się coś nowego, co zmusza nas do zmiany mechanizmu działania - jest to dla nas wyzwaniem. Taka jest nasza ludzka natura. Przypomnij sobie swoją pierwszą samodzielną jazdę samochodem, albo opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem… Pamiętasz jakie to „nowe” było trudne? Dokładnie tak samo jest z protezą. Czas, odpowiednia pielęgnacja i mocowanie protezy przy wsparciu dedykowanych do tego produktów pomogą przywyknąć do niej, nauczyć się z nią jeść, mówić czy uśmiechać. Pamiętaj, że Twój lekarz dentysta jest Twoim przewodnikiem. Mów mu o swoich wątpliwościach i obawach. Jeśli w protezie coś Ci przeszkadza, uwiera, boisz się jej wypadnięcia - rozmawiaj z nim o tym.

Wstydzę się przyznać, że mam protezę. Nawet najbliższa rodzina o tym nie wie.

Spójrz na to w ten sposób: proteza jest jak lekarstwo, które decydujesz się brać, ponieważ dbasz o siebie. Czy jest się czego wstydzić? To fakt, że nie masz wszystkich swoich zębów. Możesz natomiast uwierzyć w to, że posiadanie protezy to dobry i mądry krok. Oczywiście zakładanie protezy czy jej pielęgnacja to czynności związane z intymnością. I zadbaj o nią dla swojego komfortu. Nie ma jednak powodu, by ukrywać sam fakt jej noszenia. Twoi bliscy, gdy dowiedzą się o protezie może będą zaskoczeni. To dla nich nowość, a pamiętaj, że nowe z natury rzeczy wiąże się z uczuciem zaskoczenia czy zdziwienia. Jednak z czasem przywykną do tego, a nawet zapomną o tym fakcie. Jesteś dla nich przecież przede wszystkim kochającą mamą, mądrym tatą, wesołym wujkiem, fajną ciocią, serdeczną koleżanką, pomocnym kolegą - a nie pacjentem protetycznym i użytkownikiem protezy.


ZINC: CHPL/CHPLD/0014/18
Załączniki

Pobierz wszystkie

Psycholog Anna Kędzierska, ekspertka kampanii 9 milionow powodow.jpg

grafika | 1,06 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rola kampanii z perspektywy psychologa

temu

Obiegowe opinie na temat użytkowników protez zębowych są bardzo często błędne i krzywdzące. Nieprawdą jest, że osoby je noszące to wyłącznie ludzie starsi. Powodem utraty zębów nie są też wyłącznie zaniedbania higieny jamy ustnej, ale wiele innych czynników – od uwarunkowań genetycznych, poprzez choroby, wypadki, skutki uboczne terapii onkologicznej, aż po brak dostępu do opieki stomatologicznej.
Proteza zębowa to nie wstyd! Zadbaj o swój uśmiech, by czuć się komfortowo na co dzień

temu

Wokół tematu protez zębowych krąży wiele nieprawdziwych i krzywdzących mitów. Niestety wielu z nas ulega takim stereotypom, w tym także ich użytkownicy. Takie myślenie rzutuje negatywnie na samopoczucie, pewność siebie i samoocenę osób korzystających z protez. Odczuwają oni wstyd, który ogranicza ich w codziennym życiu, przez co często zamykają się w domu i odcinają się od rodziny, przyjaciół oraz pasji. Jednak nie musi tak być. Każdy użytkownik protezy może cieszyć się pełnią życia, bez ograniczeń i poczucia wstydu.
Cała prawda o noszeniu protez zębowych w różnym wieku

temu

Aż 69% osób noszących protezy zębowe nie skończyło jeszcze 70 lat[1]. Chociaż posiadanie protezy kojarzy się najczęściej z osobami starszymi, to jak pokazuje raport „9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce”, już w wieku 40-50 lat, czy nawet po 30 roku życia może pojawić się potrzeba jej wstawienia[2]. Jednak niezależnie od wieku, ważne jest, by w prawidłowy sposób dbać o protezę, a dzięki temu cieszyć się komfortem każdego dnia. 
Higiena protez zębowych. Stomatolog przypomina, że pielęgnacja protez jest tak samo ważna, jak naturalnych zębów.

temu

Proteza zębowa jest w Polsce najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z dużymi brakami w uzębieniu[1]. Nosząc całkowitą lub częściową protezę nie należy zapominać o jej odpowiedniej pielęgnacji. Dentyści przypominają, że dbanie o nią jest tak samo ważne, jak w przypadku naturalnych zębów, o czym wielu pacjentów zapomina. Ekspert kampanii „9 milionów powodów”, stomatolog, dr n. med. Maciej Michalak tłumaczy, jak dbać o protezę i o czym należy pamiętać przy jej użytkowaniu. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.