Higiena protez zębowych. Stomatolog przypomina, że pielęgnacja protez jest tak samo ważna, jak naturalnych zębów.

Higiena protez zębowych. Stomatolog przypomina, że pielęgnacja protez jest tak samo ważna, jak naturalnych zębów.

Proteza zębowa jest w Polsce najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z dużymi brakami w uzębieniu[1]. Nosząc całkowitą lub częściową protezę nie należy zapominać o jej odpowiedniej pielęgnacji. Dentyści przypominają, że dbanie o nią jest tak samo ważne, jak w przypadku naturalnych zębów, o czym wielu pacjentów zapomina. Ekspert kampanii „9 milionów powodów”, stomatolog, dr n. med. Maciej Michalak tłumaczy, jak dbać o protezę i o czym należy pamiętać przy jej użytkowaniu. 

Utrata zębów może zdarzyć się w każdym wieku. Nie tylko starsze osoby zmagają się z tym problemem. 57% osób w wieku 40+ nosi protezę zębową[2], co oznacza, że duża część z nich nadal jest aktywna społecznie i zawodowo. Przyczyn utraty zębów jest wiele, choć przyjęło się stereotypowo sądzić, że jest to wynik zaniedbania higieny. Okazuje się jednak, że mogą to być konsekwencje różnego rodzaju wypadków, czy skutki terapii onkologicznej.
Kiedy jest się już użytkownikiem protezy zębowej, należy pamiętać o jej prawidłowej pielęgnacji -  wszystko to w trosce o zdrowie. Dobrze dopasowana, umocowana i zadbana proteza to zdrowa jama ustna. Dzięki temu zyskuje się również swobodę i pewność siebie [2].

Jama ustna, ze względu na panujące w niej warunki, czyli wilgoć i ciepło, jest miejscem szczególnie narażonym na wwystępowanie różnego rodzaju drobnoustrojów takich jak bakterie i grzyby. Dlatego zarówno w przy naturalnych zębach, jak i protezie zębowej należy zachować jej odpowiednią higienę. W przypadku protezy nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak może doprowadzić do stanu zapalnego podłoża znajdującego się pod nią. Objawia się to zaczerwienieniem i pieczeniem błony śluzowej. Leczenie polega na przykład na stosowaniu leków przeciwgrzybicznych na błonę śluzową oraz protezę, która w niektórych przypadkach powinna zostać wymieniona

tłumaczy dr n. med. Maciej Michalak, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Odpowiednia pielęgnacja protezy zębowej

Wokół tematu pielęgnacji protez narosło wiele mitów, które niestety są przekazywane przez jej użytkowników. Dlatego tak ważna jest prawidłowa edukacja w tym temacie. Najpopularniejszym stereotypem jest przechowywanie protezy w szklance z wodą. Zdecydowanie odradza się tego typu działań. Aby proteza zachowała jak najdłużej swoją odporność na obciążenia, zaleca się przechowywać ją w czystym i suchym pojemniku. W ten sposób zapobiega się również rozwojowi bakterii na jej powierzchni. Do czyszczenia protezy służą specjalne tabletki, które skutecznie niszczą szkodliwe bakterie i grzyby znajdujące się na protezie, dzięki temu można uniknąć m.in. przykrego zapachu z ust. Kolejnym błędem przy higienie protezy jest mycie jej zwykłą pastą – tą samą, którą stosuje się przy naturalnych zębach. Materiał, z którego zbudowana jest proteza, jest, bowiem delikatniejszy niż szkliwo pokrywające zęby, więc zwykła pasta do zębów, zawierająca składniki ścierające, może rysować powierzchnię protezy zębowej. W zarysowaniach mogą z kolei namnażać się bakterie odpowiedzialne za powstawanie przebarwień, a także nieświeży oddech. Specjalne pasty do czyszczenia protez i naturalnych zębów, w odróżnieniu od zwykłej pasty, usuwają bakterie z protezy bez rysowania jej powierzchni. Podobnie jest w przypadku szczoteczki, którą należy zastąpić tą z miękkim włosiem. Warto pamiętać o kremach, które poprawiają mocowanie protezy w ciągu dnia. Dzięki temu, można pozwolić sobie na swobodę podczas mówienia, jedzenia i cieszyć z aktywności w ciągu dnia. Krem również zapobiega przedostanie się drobinek pokarmów pod protezę.

Pacjentom wydaje się, że dbanie o protezę zębową ma mniejsze znaczenie niż w przypadku naturalnych zębów. Zapominają o odpowiednich środkach, jak przeznaczona specjalnie do protez pasta, tabletki do czyszczenia, czy krem mocujący, który służy jej dobremu mocowaniu w jamie ustnej. Powinni również pamiętać o myciu protezy po każdym posiłku -  mówi dr Maciej Michalak. -  
Z istotnych aspektów pielęgnacji protezy należy również pamiętać, że gorąca woda czy wrzątek mogą niekorzystnie wpływać na stan twojej protezy. Dlatego nie zaleca się myć jej gorącą wodą czy wyparzać jej wrzątkiem.

Protezy nie należy się wstydzić – ma ją 9 milionów Polaków

Wiele osób stara się ukryć, że ma protezę, co czasami wpływa negatywnie na sposób jej pielęgnacji. Zupełnie niepotrzebnie. Użytkowanie protezy zębowej to normalna rzecz, a czyszczenie protezy to normalny element codziennej higieny. Warto o nią dbać i korzystać z produktów do odpowiedniej pielęgnacji i mocowania protez, które zwiększają komfort jej noszenia. Bo z protezą zębową można czuć się dalej swobodnie i korzystać z życia.

Nr ZINC: CHPL/CHPLD/0048/18

Wejdź na stronę www.9milionowpowodow.pl i zobacz, że proteza nie musi Cię ograniczać.

[1] Raport “9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce”, s.4.
[2] Raport “9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce”, s. 16.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Higiena protez zębowych. Stomatolog przypomina, że pielęgnacja protez jest tak samo ważna, jak naturalnych zębów..pdf

pdf | 300 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Proteza zębowa to nie wstyd! Zadbaj o swój uśmiech, by czuć się komfortowo na co dzień

temu

Wokół tematu protez zębowych krąży wiele nieprawdziwych i krzywdzących mitów. Niestety wielu z nas ulega takim stereotypom, w tym także ich użytkownicy. Takie myślenie rzutuje negatywnie na samopoczucie, pewność siebie i samoocenę osób korzystających z protez. Odczuwają oni wstyd, który ogranicza ich w codziennym życiu, przez co często zamykają się w domu i odcinają się od rodziny, przyjaciół oraz pasji. Jednak nie musi tak być. Każdy użytkownik protezy może cieszyć się pełnią życia, bez ograniczeń i poczucia wstydu.
Cała prawda o noszeniu protez zębowych w różnym wieku

temu

Aż 69% osób noszących protezy zębowe nie skończyło jeszcze 70 lat[1]. Chociaż posiadanie protezy kojarzy się najczęściej z osobami starszymi, to jak pokazuje raport „9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce”, już w wieku 40-50 lat, czy nawet po 30 roku życia może pojawić się potrzeba jej wstawienia[2]. Jednak niezależnie od wieku, ważne jest, by w prawidłowy sposób dbać o protezę, a dzięki temu cieszyć się komfortem każdego dnia. 
Protezy zębowe - tabu, czy temat, o którym należy mówić?

temu

9 milionów Polaków posiada protezę zębową, co oznacza, że ponad ¼ ludności naszego kraju ma braki w uzębieniu. Dlatego też temat protez zębowych nie dotyczy wyłącznie wąskiej grupy, a sporej części społeczeństwa. A jednak protezy zębowe stanowią niepotrzebne tabu, na podstawie którego powstało wiele mitów odnośnie ich użytkowania. To właśnie z nimi walczy kampania „9 milionów powodów”, w myśl której każdy z 9 milionów użytkowników protez zębowych ma swój własny powód, by w pełni cieszyć się życiem - bez poczucia wstydu.
Robert Janowski poprowadzi program „Aż chce się żyć” w Telewizji Polsat

temu

22 kwietnia w Telewizji Polsat wystartuje nowy miniserial dokumentalny „Aż chce się żyć”. Jego bohaterowie podzielą się swoimi życiowymi historiami i opowiedzą o powodach, dla których znów zaczęli cieszyć się życiem. W świat bohaterów programu widzów wprowadzi aktor i wokalista Robert Janowski, ambasador kampanii „9 milionów powodów”.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.