Cała prawda o noszeniu protez zębowych w różnym wieku

Cała prawda o noszeniu protez zębowych w różnym wieku

Aż 69% osób noszących protezy zębowe nie skończyło jeszcze 70 lat[1]. Chociaż posiadanie protezy kojarzy się najczęściej z osobami starszymi, to jak pokazuje raport „9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce”, już w wieku 40-50 lat, czy nawet po 30 roku życia może pojawić się potrzeba jej wstawienia[2]. Jednak niezależnie od wieku, ważne jest, by w prawidłowy sposób dbać o protezę, a dzięki temu cieszyć się komfortem każdego dnia. 

Panuje mylne przekonanie, że noszenie protezy zębowej jest wyłącznym atrybutem starszego wieku lub efektem niedostatecznego dbania o naturalne zęby. Przyczyn utraty zębów może być wiele i niekoniecznie wiążą się one z wiekiem, są to m.in.: choroby dziąseł, urazy, uwarunkowania genetyczne, czy leczenie np. onkologiczne. Bez względu na przyczynę – utrata zębów wiąże się z poczuciem nieodwracalnej straty. Zwyczajnie pojawia się lęk przed dotkliwą zmianą w życiu. Nie wiadomo, co robić, jak to będzie w nowej sytuacji, gdy staniesz się użytkownikiem protezy zębowej. Warto wiedzieć, że to niepotrzebne reakcje i do życia z protezą przystosowały się już miliony ludzi na całym świecie.

Proteza zębowa to normalna rzecz

Niezależnie w jakim wieku jest użytkownik protezy zębowej, może czuć się z nią zawsze komfortowo. Dzięki prawidłowemu dopasowaniu i umocowaniu, a także naturalnemu wyglądowi protez, rozpoznanie osób, które je noszą, jest prawie niemożliwe. Pomaga w tym również odpowiednie dbanie o protezę, co zwiększa wygodę jej użytkowania, a także wpływa na estetykę.
Protezę zębową ma aż co druga osoba po 40 roku życia w Polsce [3], co oznacza, że niemal każdy z nas może znać posiadacza protezy, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Raport „9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce” pokazuje, że użytkownikami protez zębowych w Polsce w przeważającej części są kobiety oraz osoby o średnim i wyższym wykształceniu. Co więcej, aż 69% osób noszących protezę zębową ma niespełna 70 lat (40-69). To znaczy, że duża część z nich nadal jest aktywna zawodowo. Należy więc zakładać, że dbanie o stan zdrowia i estetyczny wygląd to dla nich bardzo ważna na co dzień kwestia. Te osoby doświadczają jednak poczucia wstydu, lęku przed ośmieszeniem oraz izolacji. To one potrzebują wsparcia, by móc otwarcie mówić o swoich wątpliwościach związanych z protezą zębową, szukać odpowiedzi na pytanie, jak prawidłowo ją mocować i pielęgnować, by móc w pełni cieszyć się życiem.

tłumaczy Anna Kędzierska, ekspert kampanii „9 milionów powodów”.

Komfort noszenia protezy

Chcąc zadbać o komfort fizyczny i psychiczny przy noszeniu protezy zębowej, należy pamiętać, by przede wszystkim została dobrze dopasowana przez protetyka. W odpowiednim mocowaniu pomaga krem mocujący, który zapewnia całodniowe trzymanie protezy w miejscu oraz pomaga zapobiegać dostawaniu się cząstek żywności pod protezę. Podstawą pielęgnacji jest codzienne szczotkowanie odpowiednią pastą i delikatną szczoteczką. Pomaga to utrzymać protezę w dobrym stanie przez długi czas, a także gwarantuje, że zęby będą czyste, a oddech świeży. Jednak nie każda pasta jest  dla dobra dla protezy. Jest ona wykonana z materiału delikatniejszego niż szkliwo zębów, dlatego stosując zwykłą pastę, narażamy protezę na powstawanie mikrouszkodzeń w postaci zarysowań. W nich z kolei mogą namnażać się bakterie odpowiedzialne za powstawanie przebarwień, a także za nieświeży oddech. Rozwiązaniem jest zamiana zwykłej pasty do zębów na pastę przeznaczoną do czyszczenia i ochrony własnych zębów i protezy zębowej. Skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem bakterii i grzybów gromadzących się na protezie zapewniają również specjalistyczne tabletki do czyszczenia protez zębowych. Tabletki czyszczą protezę zębową bez zarysowań, dzięki czemu, pozostaje ona czysta, wolna od przebarwień oraz gładka. To bardzo wygodny i prosty sposób pielęgnacji protezy, a regularne korzystanie z niego zapewnia dokładne czyszczenie, jak i świeżość każdego dnia.

9 milionów użytkowników protez zębowych

Proteza zębowa to zupełnie normalna rzecz. W Polsce ma ją 9 milionów osób, w tym ludzie w różnych przedziałach wiekowych, zarówno z dużych jak i małych miast oraz różnych etapach życia, a każda
z nich może czerpać radość z życia bez ograniczeń. Dobrze dopasowana proteza i dbanie o nią, a także higiena jamy ustnej to klucz do sukcesu. Prawidłowe korzystanie z protezy daje pewność siebie, dzięki której łatwiej robić to, co się kocha najbardziej i szybko zapomnieć o początkowym stresie.
[1] Raport „9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce”.
[2] Raport „9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce”.
[3] Raport „9 milionów powodów – użytkownicy protez zębowych w Polsce”.


ZINC: CHPL/CHPLD/0055/18

Załączniki

Pobierz wszystkie

2018_07_18_Cała prawda o noszeniu protez zębowych w różnym wieku.pdf

pdf | 307 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Proteza zębowa to nie wstyd! Zadbaj o swój uśmiech, by czuć się komfortowo na co dzień

temu

Wokół tematu protez zębowych krąży wiele nieprawdziwych i krzywdzących mitów. Niestety wielu z nas ulega takim stereotypom, w tym także ich użytkownicy. Takie myślenie rzutuje negatywnie na samopoczucie, pewność siebie i samoocenę osób korzystających z protez. Odczuwają oni wstyd, który ogranicza ich w codziennym życiu, przez co często zamykają się w domu i odcinają się od rodziny, przyjaciół oraz pasji. Jednak nie musi tak być. Każdy użytkownik protezy może cieszyć się pełnią życia, bez ograniczeń i poczucia wstydu.
Higiena protez zębowych. Stomatolog przypomina, że pielęgnacja protez jest tak samo ważna, jak naturalnych zębów.

temu

Proteza zębowa jest w Polsce najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z dużymi brakami w uzębieniu[1]. Nosząc całkowitą lub częściową protezę nie należy zapominać o jej odpowiedniej pielęgnacji. Dentyści przypominają, że dbanie o nią jest tak samo ważne, jak w przypadku naturalnych zębów, o czym wielu pacjentów zapomina. Ekspert kampanii „9 milionów powodów”, stomatolog, dr n. med. Maciej Michalak tłumaczy, jak dbać o protezę i o czym należy pamiętać przy jej użytkowaniu. 
Protezy zębowe - tabu, czy temat, o którym należy mówić?

temu

9 milionów Polaków posiada protezę zębową, co oznacza, że ponad ¼ ludności naszego kraju ma braki w uzębieniu. Dlatego też temat protez zębowych nie dotyczy wyłącznie wąskiej grupy, a sporej części społeczeństwa. A jednak protezy zębowe stanowią niepotrzebne tabu, na podstawie którego powstało wiele mitów odnośnie ich użytkowania. To właśnie z nimi walczy kampania „9 milionów powodów”, w myśl której każdy z 9 milionów użytkowników protez zębowych ma swój własny powód, by w pełni cieszyć się życiem - bez poczucia wstydu.
Robert Janowski poprowadzi program „Aż chce się żyć” w Telewizji Polsat

temu

22 kwietnia w Telewizji Polsat wystartuje nowy miniserial dokumentalny „Aż chce się żyć”. Jego bohaterowie podzielą się swoimi życiowymi historiami i opowiedzą o powodach, dla których znów zaczęli cieszyć się życiem. W świat bohaterów programu widzów wprowadzi aktor i wokalista Robert Janowski, ambasador kampanii „9 milionów powodów”.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.